Cum A Fost Campionatul De Tenis Al French Open

Cuprins:

Anonim

Campionatele Franceze de Tenis Deschis sau Roland Garros este un turneu anual de tenis desfășurat la sfârșitul lunii mai și începutul lunii iunie la Paris. În 2012, Roland Garros a avut loc în perioada 27 mai - 11 iunie. În cadrul său, au avut loc campionate individuale masculine și feminine, competiții de perechi, turnee de veterani și turnee pentru tineri.

Cum a fost campionatul de tenis al French Open

Instrucțiuni

Pasul 1

Conaționala noastră Maria Sharapova a devenit adevărata vedetă a Open-ului Franței din 2012. Tenismenul rus a câștigat șapte meciuri dificile. Primul rival al blondei Maria a fost jucătoarea de tenis română Alexandra Cadantsu, care nu a reușit să smulgă niciun joc de la Șarapova. Apoi Sharapova s-a ocupat cu ușurință de japoneza Ayumi Morita și de chinezoaica Shuai Peng. Cel mai dificil meci pentru Sharapova a fost confruntarea cu cehă Clara Zakopalova, care a durat trei seturi. În finală, Sharapova s-a întâlnit cu senzația Openului francez din 2012 - italianul Sara Errani. Acest mic jucător de tenis a ajuns în finală, învingându-i pe rivali eminenți precum Samantha Stosur și Anu Ivanovich. Cu toate acestea, Sarah nu avea suficientă experiență pentru a se lupta cu Maria.

Pasul 2

Spaniolul Rafael Nadal a câștigat turneul de simplu masculin. În principiu, victoria spaniolului a fost prezisă chiar înainte de începerea turneului. Nadal a ajuns în finală cu un rezultat asurzitor, fără a pierde niciun set în toate cele șase meciuri. Meciul final dintre Nadal și sârbul Novak Djokovic a avut loc abia pe 11 iunie din cauza vremii ploioase. Spaniolul s-a impus în trei din patru seturi și a obținut, pe bună dreptate, faimosul „saladar” de Roland Garros. Este demn de remarcat faptul că Rafael Nadal a urcat pe cel mai înalt podium al acestui turneu pentru a șaptea oară.

Pasul 3

În ceea ce privește confruntările perechilor, echipa lui Daniel Nestor (Canada) și Max Mirny (Belarus) s-a dovedit a fi cea mai puternică dintre perechile masculine. În turneul de dublu feminin, victoria a fost câștigată de perechea italiană de tenismene Robert Vinci și Sara Errani. În finală, italienii au smuls literalmente victoria din mâinile rușilor Nadia Petrova și Maria Kirilenko. Dintre perechile mixte, Sania Mirza și Maleh Bhupati au câștigat primul premiu. Germanul Anika Beck și belgianul Kimmer Soppejans au devenit cei mai puternici jucători de tenis dintre juniori.